Friday 14 November 2014

CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Mata pelajaran             :           Bahasa Melayu
Kelas                           :           Tahun 4
Tarikh                          :           11 April 2014
Masa                            :           60 minit
Bilangan Murid           :           15 orang
Tema                           :           Minggu Kokurikulum
Tajuk                           :           Pertunjukan Seni Mempertahankan Diri

Hasil Pembelajaran 
Fokus Utama (Kemahiran Menulis)
            8.3             Menulis perkataan dan ayat dengan tulisan berangkai yang kemas
            Aras 2(i)    Menulis ayat dengan tulisan berangkai yang kemas dan cantik
Fokus Sampingan (Kemahiran membaca, bertutur dan Mendengar)
           7.1               Membaca dan menerangkan  maksud kandungan teks yang tersurat dan  
                               tersirat.
            Aras 1        Membuat andaian tentang sesuatu perkara yang tersirat berdasarkan 
                               maklumat yang tersurat
            2.2              Melaporkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang sesuai
                               dan tepat.
         Aras 2 (i)       Mengemukakan data yang diperoleh tentang sesuatu perkara.

Objektif pembelajaran: Pada akhir pelajaran murid-murid dapat:
               1) Menulis lima ayat huraian dengan tulisan berangkai berdasarkan teks dengan betul.
               2) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik
               3) Menyatakan lima maklumat penting berdasarkan pengumuman yang dibaca

Strategi Pengajaran     :         1.Koperatif – Kerja berkumpulan
                                               2.Direktif - Penerangan
 Kemahiran Bahasa     :          Mendengar dan bertutur, membaca, menulis
 Sistem Bahasa             :         Ayat huraian, Kosa kata
 Pengisian Kurikulum  :          Kajian Tempatan, Pendidikan Sivik Kewarganegaraan



Kemahiran Bernilai Tambah(KBT)
                                           1. Kemahiran Berfikir:- Menjana idea, merumus, Membanding beza
                                           2 .Kecerdasan Pelbagai- Interpersonal, verbal linguistik, Interpersonal,
                                               Intrapersonal
 Nilai:                                     Bekerjasama, berusaha, rajin, patuh
 Pengetahuan Sedia Ada :      Murid- murid sudah mengetahui cara menulis tulisan berangkai dan
                                           mengetahui cara menulis ayat huraian dengan betul.
 Bahan Bantu Mengajar :   Buku Teks Bahasa Melayu Tahun 4, Video, slaid, kad manila, kad
                                            ayat  .     
                         


   Langkah

Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Nota
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set induksi
(5 minit)

Aktiviti Kokurikulum
1. Guru bersoaljawab dengan murid tentang pelajaran yang lepas.


2. Guru meminta murid menyebut aktiviti-aktiviti kokurikulum yang terdapatdi sekolah.

Contoh : Kelab Olahraga, Silat
1.Murid memberi idea berkaitan aktiviti kokurikulum.

2.Murid memberi dan menamakan aktiviti-aktiviti kokurikulum di sekolah
Strategi/Teknik:
Penerangan
Konstektual

BBM:Slaid, Tayangan video

Nilai: Tolenrasi

KBT:

Kecerdasan pelbagai:

1. Verbal linguistik

KBKK: Mengeluarkan idea
Langkah 1 (15minit)

Pertunjukan Seni Mempertahankan Diri –Buku Teks Bahasa Melayu Tahun 4 halaman 50
1.Guru mempamerkan gambar seni mempertahankan diri menggunakan slaid dan berbincang tentangnya.



2. Murid diminta membaca notis dalam buku teks  secara senyap

3. Guru meminta beberapa murid ke depan untuk menghebahkan notis yang telah dibaca.

4. Guru menyuruh semua murid membaca secara kuat notis yang dihebahkan tadi

5. Guru memberi penerangan tentang isi notis yang dipelajari
1. Murid memerhati gambar Seni mempertahankan diri yang ditunjukkan oleh guru.

2. Murid membaca notis  secara senyap.

3. Murid tampil ke hadapan kelas menghebahkan maklumat dalam notis yang dibaca.

4. Murid –murid membaca semula notis yang dimaksudkan,

5. Murid mendengar penerangan guru dengan teliti.
Strategi/Teknik:
Penerangan secara Kelas, Koperatif

BBM: Gambar(Powerpoint)
Buku Teks


Nilai: Bekerjasama

KBT:
Belajar cara Belajar

Kecerdasan pelbagai:

1. Verbal linguistik

KBKK: Mengeluarkan idea

Nilai: Berani


Langkah 2
(20 minit)

Tulisan Berangkai

Pembentangan Kerja Kumpulan

1. Guru meminta murid menulis notis yang dibaca dengan tulisan berangkai secara berkumpulan.

2. Guru mengedarkan kad manila kepada murid .
3. Guru meminta murid membentangkan hasil penulisan di hadapan kelas.
4. Guru meminta murid menyalin pengumuman tadi dengan tulisan berangkai ke dalam buku masing-masing.

1.Murid menulis notis yang dibaca dengan tulisan berangkai secara berkumpulan.

2. Murid menulis jawapan pada kad manila yang diberi guru.

3. Murid membentangkan hasil penulisan di hadapan kelas.

4. Murid menyalin pengumuman tadi dengan tulisan berangkai ke dalam buku masing-masing.

Strategi/Teknik:
Penerangan secara Kelas, Koperatif

BBM: kad manila
Buku Teks,


Nilai: Bekerjasama

KBT:
Belajar cara Belajar

Kecerdasan pelbagai:

1. Verbal linguistik

KBKK: Mengeluarkan idea

Nilai: Berani

Langkah 3
(15 minit)

Membina ayat dengan tulisan berangkai

1.Guru menerangkan dan memberikan contoh ayat berangkai kepada murid.



2. Guru meminta murid membina ayat huraian berdasarkan notis dengan tulisan berangkai.


3. Guru meminta beberapa orang murid membacakan hasil penulisan mereka kepada rakan-rakan yang lain.

1.Murid mendengar penenerangan guru.


2. Murid membina lima ayat huraian berdasarkan notis dengan tulisan berangkai ke dalam buku tulis masing-masing.

3. Beberapa orang murid membacakan hasil penulisan mereka kepada murid lain.

Strategi/Teknik:
Penerangan secara Kelas,

BBM: kad manila
Buku Teks,

Nilai: Bekerjasama

KBT:
Belajar cara Belajar

Kecerdasan pelbagai:

1. Verbal linguistic
2. Intrapersonal

KBKK: menjana idea
Nilai: Rajin
Penutup
(5minit)

Teguran dan Nilai murni
1. Guru merumus isi pelajaran dengan memberi tegasan serta teguran tentang tulisan yang kemas dan kesalahan ejaan.

2. Guru memuji hasil kerja murid yang baik dan berkualiti,

3.Guru bersoaljawab tentang kebaikan menyertai kegiatan kokurikulum dan kepentingan menghargai masa dan menggunakan masa lapang dengan bijak.
1. Murid mendengar dengan teliti teguran dan tegasan murid tentang tulisan dan ejaan.

2.Murid menerima pujian dengan ikhlas dan berusaha membaiki kelemahan.

3. Murid menyatakan kebaikan menyertai kokurikulum dan menyedari cara menggunakan masa lapang dengan berfaedah
Strategi/Teknik:
Penerangan secara Kelas,

BBM: Buku Teks,


Nilai: rajin, patuh

KBT:
Belajar cara Belajar

Kecerdasan pelbagai:

1. Verbal linguistic
2. Intrapersonal

KBKK: menjana idea









No comments:

Post a Comment